جعل سند ملکی یکی از جرائم مربوط به دعاوی حقوقی ملکی است که با هدف سوءاستفاده و فریب دادن افراد، توسط یک فرد جاعل صورت می‌ گیرد. امروزه به دلیل افزایش تعداد معاملات ملکی، هر روز شاهد شکل جدیدی از جعل اسناد ملکی هستیم.

بهترین روش برای حل و فصل و رسیدگی به دعاوی ملکی به ویژه جعل سند، کمک گرفتن از وکیل پایه یک ماهر در امور املاک و مستغلات است. وکیل املاک باتجربه سال‌های زیادی با پرونده‌های دعاوی ملکی سروکار داشته و به جزئیات و قوانین مربوط به مسکن و مستغلات آگاهی دارد. به همین دلیل می‌ تواند بهترین گزینه برای حل مشکلات دعاوی ملکی مانند جعل سند و… باشد.

جعل سند ملکی

جرم جعل سند ملکی به چه روش‌هایی صورت می‌ گیرد؟

جرم جعل سند به روش‌ های مختلفی صورت می‌ گیرد. رایج‌ ترین آنها عبارت است از:

جعل در نوشته

در این حالت، فرد کلاهبردار بدون اطلاع طرف مقابل، مطالبی را به سند اضافه کرده یا کلماتی را از آن حذف یا مخدوش می‌ کند.

جعل در سند

در جرم جعل سند، فرد کلاهبردار یک قولنامه غیر واقعی با مشخصات قولنامه اصلی درست می‌ کند. به عبارت ساده‌ تر در جعل سند، قولنامه‌ حقیقی وجود ندارد.

امضا سند

در جعل امضا، فرد جاعل امضای یکی از طرفین معامله را به شکل ماهرانه‌ ای در قولنامه جعل می‌ کند. تشخیص جعل بودن امضا تنها توسط کارشناسان خط و امضا امکان پذیر است.

جعل مهر

در این جرم، یک مهر دیگر دقیقا شبیه مهر اصلی ساخته و بدون اطلاع صاحب مهر، از مهر جعلی در اسناد و قولنامه‌ها استفاده می‌ شود.

مجازات جعل سند چیست؟

مجازات جرم جعل در اسناد که شامل اسناد عادی و رسمی می‌ شود در مواد 532 و 536 قانون مجازات اسلامی بیان شده است.

طبق ماده 533، مجازات جرم جعل در اسناد رسمی عبارت است از ” اشخاصی که کارمند یا مسئول دولتی نیستند، هرگاه مرتکب یکی از جرایم مذکور در ماده ۵۳۲ شوند علاوه بر جبران خسارت وارده به حبس از شش ماه تا سه سال یا سه تا هجده میلیون ریال جزای نقدی محکوم می‌ گردند.”

طبق ماده 536، مجازات جرم جعل در اسناد عادی عبارت است از” هرکس در اسناد یا نوشته های غیر رسمی جعل یا تزویر کند یا با علم به جعل و تزویر آنها را مورد استفاده قرار دهد، علاوه بر جبران خسارت وارده به حبس از شش ماه تا دو سال یا به سه تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.”

وکیل حقوقی املاک برای جرم جعل سند

در رابطه با موضوع ملک و املاک، مسائل مختلفی مطرح می‌ شود. بنابراین اگر با اصطلاحات حقوقی آن آشنا نباشید، ممکن است به ضررتان تمام شود. به‌عنوان مثال، بیشتر جرائم مربوط به جعل سند مربوط به اسناد عادی و دست نویس است که در بنگاه‌ های املاک تحت عنوان قولنامه، قرارداد مشارکت، مبایعه نامه و…تنظیم می‌ شود. کمک گرفتن از یک وکیل حقوقی املاک موجب می‌ شود تا تنظیم اینگونه معاملات ملکی با سندیت بیشتری انجام شود.

وکیل ملکی فردی است که در زمینه املاک و مستغلات و قوانین مربوط به آن کاملا تسلط دارد. به‌گونه ای که تمام تبصره و ماده قانون آن منطقه در زمینه ملکی را می‌ داند. زمانی که در معاملات خود از مشاور حقوقی ملکی کمک می‌ گیرید، روند قانونی پرونده سریعتر انجام می‌ شود؛ زیرا وکیل ملکی بهترین و کوتاه‌ ترین مسیر را برای شما در نظر می‌ گیرد. علاوه بر این، احتمال شکست شما در دادگاه مربوط به ملک کاهش پیدا می کند.

دلایل مراجعه به وکیل حقوقی املاک و مستغلات

● در برخی از حقوق مالی که امکان جابجایی ضر و زیان، سود و منفعت شخص وجود دارد، نیازمند راهنمایی و کمک یک وکیل حقوقی ملکی کارآزموده هستیم.

● در دعاوی حقوقی، نحوه طرح دعوا اهمیت بسیاری دارد. بنابراین برای تسریع در روند دعوا، بهتر است موضوعات و دعاوی ملکی را به کسی واگذار کنید که متخصص این امور باشد. چنانچه فردی سند ملکی شما را جعل کرده باشد، فقط یک متخصص حقوقی ملکی می‌ تواند تشخیص دهد که جرم جعل سند مادی است یا معنوی.

● قوانین حوزه املاک و مستغلات از پیچیدگی‌ های زیادی برخوردار هستند و تنها متخصص حقوقی امور ملکی است که به آنها تسلط دارد. به‌عنوان مثال وکیل امور ملکی می‌ تواند جعل بودن یک سند را تشخیص دهد. از ماده 100 قانون شهرداری و تبصره‌ های آن اطلاع دارد و می‌ داند در کجا می‌ توان از آنها استفاده کرد. این وکیل ملکی است که می‌ داند چه زمانی ادله مناسب را ارائه دهد تا حق موکلش به دلیل استفاده نا به هنگام تضییع نشود.

  • وضایف وکیل املاک

وظایف وکیل ملکی چیست؟

وکیل پایه یک دادگستری ملکی به طور اختصاصی بر روی پرونده‌ های مربوط به دعاوی ملکی تمرکز می‌کند. تا به‌ طور همه جانبه آنها را حل و فصل نماید. برخی دعاوی که یک وکیل ملکی می‌ تواند در طرح آن نقش داشته باشد، عبارتند از:

● جعل سند
● تنظیم سند رسمی
● تصرف عدوانی
● رفع مزاحم تازملک
● مطالبه اجرت المثل ایام تصرف
● تخلیه املاک استیجاری
● اخذ پایان کار
● تاییدیه فسخ معامله
● ممانعت از حق
● خلع ید
● تعدیل اجاره بها
● ابطال قرارداد اجاره

معیارهای مهم جهت انتخاب بهترین وکیل حقوقی املاک

وکیل امور ملکی مانند هر متخصص دیگری باید توانمندی‌ هایی داشته باشد تا بتواند پرونده‌ های دعاوی ملکی را به نفع موکل خود پیش ببرد. مهم‌ ترین ویژگی‌ های بهترین وکیل حقوقی ملکی عبارت است از:

تجربه
هر وکیل پایه یک دادگستری می‌ تواند کلیه دعاوی مربوط به امور حقوقی، کیفری، خانواده و ملکی را انجام دهد. اما مسلما وکیلی که تخصص اصلی اش در زمینه دعاوی ملکی باشد و سال‌ ها در این حوزه فعالیت داشته باشد، آگاهی و تسلط کافی به اختلافات تقسیم ملک، رفع تصرف عدوانی، قلع بنا، تخلیه ملک، جعل سند دارد و بهتر می‌ تواند پرونده‌ های دعاوی حقوقی و کیفری را پیش ببرد.

● آشنایی با انواع املاک و اراضی

یک وکیل حقوقی املاک باید از تمام حقوق زمین و تصرفات مانند درختان و محصولات آن اطلاع داشته باشد تا بتواند از حقوق موکل خود دفاع نماید. همچنین، بایستی انواع ملک را بشناسد تا توانایی به عهده گرفتن دعاوی حقوقی و کیفری انواع املاک  و دفاع از موکل خود را داشته باشد.

بهترین وکیل املاک فردی است که بتواند تمام مشکلات حقوقی موکل خود در زمینه املاک و مستغلات را حل کند. همچنین، ضمن جلوگیری از بروز کلاهبرداری‌ های معاملاتی، معامله‌ های پرسودی را برای موکل خود رقم بزند.

● دانش و سواد حقوقی بالا

بهترین وکیل امور ملکی بایستی از قواعد مدنی، کیفری، ثبتی، قوانین خاص و آرای وحدت رویه به خوبی اطلاع داشته باشد تا بتواند پرونده را در مسیر درست هدایت کند و به نتیجه مطلوب برسد. یک وکیل خوب ملکی بایستی قوانین شهرداری، قوانین مربوط به کاربری اراضی و باغ‌ ها و سایر قوانین مرتبط بر املاک و مستغلات را به خوبی بداند و بر آنها مسلط باشد.

● پشتکار و شجاعت

مشاور حقوقی ملکی باید پشتکار زیادی داشته باشد و پیگیر پرونده موکل خود باشد. وی همچنین بایستی در جلسه دادرسی با شجاعت از حقوق موکل خود دفاع کند.

● مهارت در نگارش و تنظیم دادخواست

یک متخصص حقوقی باید مهارت زیادی در نگارش دادخواست‌ ها و لوایح داشته باشد، کلیه نکات نگارش دادخواست را بداند و رعایت کند.

تیم حقوقی وکیل پایه یک دادگستری نسیم سلطانی می تواند شما را در مشکلات حقوقی کاملا راهنمایی کرده تا بتوانید در کمترین زمان به اهداف خود برسید.

به ما امتیاز دهید