رو به رو شدن با مشکلات مختلف حقوقی و قضایی می‌ تواند ضربه‌ هایی به روح و جسم افراد وارد کند. همه افراد در این شرایط می‌ خواهند یک وکیل قابل اعتماد و کار بلد پیدا کنند تا نتیجه پرونده را به نفع خود تغییر دهند. یک وکیل کاربلد و حرفه‌ ای می‌ تواند در طی پرونده راهنمای عالی باشد. در زمینه پیدا کردن وکیل پایه یک دادگستری در تهران و کارشناس رسمی دادگستری موارد مختلفی وجود دارد که بهتر است بدانید. بنابراین بهتر است ابتدا درباره وکیل پایه یک دادگستری بیشتر بدانید و سپس در مورد قیمت و هزینه وکیل پایه یک اطلاع کسب نمایید.

هزینه وکیل پایه یک

وکالت و موکل چیست؟

وکالت در واقع یک عقد جایز در چارچوب مقررات قانون مدنی می‌ باشد. طرفین این عقد وکیل و موکل نامیده می‌‌‌‌‌‌ شوند. بعد از عقد این قرارداد یکی از طرفین بنا بر ماده 656 قانون مدنی طرف دیگر را به عنوان نایب انتخاب کرده تا از حقوق او دفاع کند.

مراحل وکیل پایه یک دادگستری شدن!

وکیل پایه یک دادگستری به فردی گفته می‌ شود که تمام مراحل برای رسیدن به مدرک پایه یک طی کرده باشد. گرفتن درجه وکالت پایه یک به دو صورت امکان‌ پذیر است.

  • دسته اول افرادی هستند که با قبولی در آزمون وکالت به عنوان کارآموز فعالیت خود را شروع می‌‌‌‌‌‌‌ کنند. این افراد بعد از گذراندن دوره کارآموزی خود باید در آزمونی با عنوان اختبار شرکت کنند؛ در صورت گرفتن نمره قبولی می توانند پروانه پایه یک دادگستری را دریافت کنند.
  • دسته دوم افرادی هستند که به وسیله شرکت در آزمون مشاوران قوه قضاییه برای اخذ پروانه وکالت اقدام می‌ کنند. این افراد پس از گذراندن و قبولی در آزمون باید برای دریافت پروانه وکالت مراحل مصاحبه را طی کنند.

در گذشته افرادی که در آزمون مشاوران قوه قضاییه نمره قبولی را کسب می‌ کردند، می‌ توانستند پروانه وکالت پایه دو دریافت کنند. سپس با گذشت زمان، پروانه وکالت پایه یک را دریافت می‌ کردند. دقت داشته باشید که این سیستم در گذشته اجرا می‌ شد و اکنون قوانین عوض شده است. افرادی که در آزمون مشاوران قوه قضاییه قبول شده‌ اند، باید 18 ماه کارآموزی انجام دهند. پس از آن با قبولی در آزمون پایه یک می توانند به عنوان وکیل پایه یک فعالیت خود را آغاز کنند.

تفاوت وکیل پایه یک دادگستری با وکیل پایه دو دادگستری

وکیل پایه یک دادگستری می تواند وکالت تمامی پرونده ها در هر شهری را بر عهده بگیرد و در کلیه محاکم حقوقی و کیفری در همه پرونده‌ های مالی، خانواده، جرائم رایانه‌ ای و … شرکت کرده و وکیل شرکت، فرد حقیقی یا حقوقی باشد.

وکیل پایه دو دادگستری فردی است که هنوز در همه آزمون های وکالت قبول نشده و یا زمان کمی از گرفتن پروانه او گذشته است. این وکلا می‌ توانند در کلیه زمینه ها مثل: ملکی، مالی، ثبتی، طلاق، کیفری و … مشاوره حقوقی داشته باشند.
گاها لازم است مدت زمانی از گرفتن پروانه پایه دو گذشته باشد تا امکان شرکت در آزمون نهایی به وکلا داده شود. سپس با کسب قبولی در آزمون می‌ توانند پروانه وکالت را دریافت کنند.

دقت داشته باشید که وکلای پایه دو محدودیت‌ هایی برای حضور در محاکم قضایی دارند. به همین دلیل نمی‌ توانند وکالت بسیاری از پرونده‌ ها را قبول کنند. به صورت کلی آنها می‌ توانند وکیل طلاق، مهریه، خانواده، ثبتی، ملکی، جرایم رایانه‌ ای و … باشند مشروط بر اینکه در پرونده‌ های مالی کم‌تر از 50 میلیون تومان در محاکم قضایی به عنوان وکیل حاضر شوند. البته در طلاق و نکاح محدودیت 50 میلیون تومان وجود ندارد.

وکلای پایه دو می‌ توانند برای جرم‌ های تعزیری که احکامی کمتر از 10 سال حبس دارند، در محاکم و دادگاه کیفری شرکت کنند. این وکلا فقط زمانی که بازخواست ارزشی کم‌تر از 50 میلیون تومان دارد، اجازه حضور در پرونده را دارند. به همین دلیل وکیل‌ های پایه دو دادگستری در بسیاری از مواقع اجازه ورود و حضور در همه پرونده‌ ها را نداشته و در برخی شرایط قادر به دفاع از شما نمی‌ باشند. به این ترتیب وکالت دادن به وکیل پایه یک می‌ تواند خیال شما را از بابت مسائل حقوقی راحت کند.

حق الوکاله

حق الوکاله چیست؟

حق الوکاله در واقع دستمزدی است که طبق قانون و مقررات قوه قضاییه برای وکلا به منظور اموری که به آنها محول شده است، در نظر گرفته می شود. حق الوکاله‌ ها می‌ تواند به دو صورت از موکل طلب شود:

● در حالت اول حق الوکاله می‌ تواند بر اساس تعرفه‌ های وضع شده توسط قانون از موکل طلب شود و عدم توجه به این تعرفه ها و دریافت هزینه ای بیشتر تخلف محسوب می شود.
● در حالت دوم اگر موکل و وکیل با یک دیگر به صورت مکتوب توافقی کرده باشند که در ازای انجام امور مشخص حق الوکاله مشخص شده باشد، مانعی برای دریافت هزینه بیشتر از تعرفه وجود ندارد.

تعیین حق الوکاله‌ ها بر عهده کانون وکلا می‌ باشد. مقدار حق الوکاله حدود ده درصد است که با توافق بین وکیل و موکل می‌ تواند متغیر باشد. حق الوکاله‌ ها شامل هزینه‌ های رفت و آمد و هزینه‌ های جانبی نمی‌ شود و این موارد باید به صورت جداگانه تحت عنوان حق الزحمه محاسبه و دریافت شود.

میزان تعرفه حق الوکاله وکیل پایه یک دادگستری

هنگامی که دادخواستی به محکمه ارائه می‌ شود، اگر فرد دادخواست‌ دهنده از قبل وکیل داشته باشد، خواستن حق الوکاله هم قسمتی از درخواست می‌‌‌‌‌ باشد که باید توسط به دادگاه ارائه شود.

حق الوکاله یا همان حق وکالت مبلغی می‌ باشد که با توافق بین وکیل و موکل در وکالتنامه تنظیم شده است. به این صورت موکل بر اساس وکالتنامه موظف به پرداخت حق الوکاله می‌ باشد.

 

حق الوکاله وکیل پایه یک دادگستری در پرونده‌ های مالی بر اساس تعرفه

بر اساس تعرفه وکیل نمی‌ تواند هزینه بیشتری از میزان حق تعریف شده طلب کند؛ مگر آن که در قراردادی به صورت جداگانه میزانی بین وکیل و موکل توافق و تنظیم شده باشد. به این صورت وکیل می‌ تواند مطالبات کمتر و یا بیشتری از موکل خود دریافت کند. حق الوکاله وکیل پایه یک دادگستری در پرونده‌ های مالی به شرح زیر می‌باشد:

● 20% برای مطالبات مالی بیش از 500 میلیون تومان
● 30% برای مطالبات مالی بیش از 100 میلیون تومان تا 500 میلیون تومان
● 40% برای مطالبات مالی از 10 میلیون تا سقف 100 میلیون تومان
● 60% برای مطالبات مالی تا سقف 10 میلیون تومان

جمع بندی

مجموعه حقوقی نسیم سلطانی وکیل پایه یک دادگستری در تهران با داشتن سابقه‌ ای درخشان، شما را برای کلیه امور حقوقی و تنظیم قراردادهای مهم همراهی می‌ کند.

3/5 - (2 امتیاز)