1.1kبازدید
بزرگ‌ترین چالش مالیاتی سال 98  ، تصویب اخذ مالیات از خریداران سکه است و از سوی دیگر چالش بزرگتر نحوه محاسبه مالیات سکه توسط ممیزان در سال 99 می باشد . تصمیمی که باوجود حواشی فراوان آن و  رأی دیوان عدالت اداری،  در حال اجرا است. اگر جزو خریداران سکه و مشمول پرداخت مالیات سکه هستید و به دنبال دادرسی مالیاتی پرونده خود هستید، این نوشته  را تا انتها دنبال کنید.

دادرسی مالیاتی سکه

وقتی صحبت از دادرسی مالیاتی سکه می‌شود، یعنی خریدار سکه یا همان مؤدی، برگ تشخیص مالیاتی خود را دریافت کرده، به رأی صادره از سوی سازمان امور مالیاتی اعتراض دارد و حالا قصد دارد علیه این رأی اقدام قانونی کند.

پیش‌نیاز دادرسی مالیاتی سکه، دانستن این مصوبه جدید یا همان بخشنامه مالیات بر سکه و آشنایی با تکالیف خود به‌عنوان مؤدی مالیاتی است. بهتر است نگاهی به جزئیات بخشنامه مالیات بر سکه بیندازیم.

 مالیات بر سکه

اولین نکته مهم در تعیین میزان مالیات ، تعداد سکه دریافتی از بانک مرکزی است. تعداد سکه دریافتی تعیین‌کننده نرخ، میزان و نحوه پرداخت مالیات توسط شما است. جدول این مسئله را روشن‌تر می‌کند.

تعداد سکه دریافتینحوه پرداختنرخ مالیات
تا 20 سکهمعاف از مالیات
از 21 سکه تا 60 سکهپرداخت مالیات به‌صورت مقطوع با مراجعه به وب‌سایت سازمان امور مالیاتی150 هزار تومان به ازای هر سکه
از 61 سکه تا 100 سکه200 هزار تومان به ازای هر سکه
از 100 سکه تا 200 سکه250 هزار تومان به ازای هر سکه
بیش از 200 سکهارسال اظهارنامه مالیاتیبا نرخ مالیات بر درآمد محاسبه می شود

جدول بالا به گونه ای تنظیم گردیده که با مختصر نگاهی به آن بصورت اجمالی شما با توجه به تعداد سکه میزان و نرخ ملیات را محاسبه کنید با این توضیح که اگر 20 سکه و یا کمتر خریداری نموده اید ،  شما از پرداخت مالیات بر سکه و گزارش خرید خود به سازمان امور مالیاتی معاف هستید. اگرتا 60 سکه دریافت نموده اید یعنی  60 سکه و کمتر دریافت کرده‌اید، از پرداخت مالیات برای 20 سکه خود معاف هستید، اما باید به ازای مازاد این عدد، 150 هزار تومان مالیات بابت هر سکه پرداخت کنید. به‌طور مثال اگر 55 سکه خریداری کرده‌اید، باید برای 35 سکه خود مالیات پرداخت کنید و برای 20 سکه دیگر خود از معافیت مالیاتی بهره‌مند می‌شوید. این رقم، نرخ مقطوع مالیات برای این تعداد سکه است.
اگر تعداد سکه‌های خریداری‌شده توسط شما بین 61 تا 100 سکه است، نوع و نرخ مالیات پرداختی توسط شما متفاوت می‌شود. برای 20 سکه از پرداخت مالیات معاف هستید، برای 40 سکه باید به ازای هر سکه 150 هزار تومان پرداخت کنید و برای مازاد این تعداد تا 100 سکه، باید 200 هزار تومان مالیات پرداخت کنید. با یک مثال مساله روشن میشود بطور  مثال اگر 86 سکه خریداری کرده اید، 20 سکه شما معاف از مالیات است، برای 40 سکه دیگر خود باید 150 هزار تومان پرداخت کنید و برای 26 سکه دیگر باید برای هرکدام 200 هزار تومان مالیات پرداخت کنید.
اگر تعداد سکه خریداری‌شده توسط شما بین 101 تا 200 سکه است، نرخ مالیات مازاد بر 100 سکه شما، 250 هزار تومان به ازای هر سکه است. چنانچه شخصی 155 سکه خریداری کرده است. 20 سکه ابتدایی او معاف از مالیات است. حالا از 135 سکه باقیمانده برای 40 سکه دیگر باید به ازای هرکدام 150 هزار تومان پرداخت کند. سپس از 95 سکه باقیمانده، برای 40 سکه در باید به ازای هرکدام 200 هزار تومان مالیات پرداخت کند. درنهایت برای 55 سکه باقی مانده باید به ازای هرکدام 250 هزار تومان مالیات پرداخت گردد .
اما اگر بیش از 200 سکه خریداری کرده‌اید، رویه به طور کامل متفاوت می باشد . شما موظف به تکمیل اظهارنامه مالیاتی و ابراز تعداد سکه خریداری‌شده در آن هستید. اشخاص حقوقی و شرکت‌ها نیز به هر میزان که سکه خریداری کرده باشند، رویه گفته‌شده در بالا برای آن‌ها صدق نمی‌کند و باید تعداد سکه خریداری کرده را در اظهارنامه مالیاتی خود درج کنند.
نحوه پرداخت مالیات سکه برای خریداران کمتر از 200 سکه
کسانی که تعداد سکه خریداری آن‌ها بین 21 تا 200 سکه است، ابتدا باید به سایت tax.gov.ir مراجعه کرده و اطلاعات شخصی خود را وارد کنند. این اطلاعات توسط سازمان امور مالیاتی بررسی و پس از احراز هویت، رمز عبوری به شما پیامک خواهد شد که از طریق آن می‌توانید وارد سامانه پرداخت الکترونیک مالیات شده و قبض مالیات خود را دریافت کنید. حال سوالی که برای مودیان پیش می آید آن است که اگر ما زیر 200 سکه خریداری نمده لیکن از تبصره ماده 100 و نرخ مقطوع مالیاتی استفاده ننموده باشیم آیا مشمول جریمه 30 درصدی و یا 2/5 درصدی تاخیر در پرداخت می شویم یا خیر از نظر نگارنده جریمه 30 درصدی صرفا برای عدم تسلیم اظهارنامه می باشد لیکن در این بخشنامه صحبتی از تسلیم اظهارنامه برای سکه تا 200 تا نشده است لذا چنانچه شما جزو این دسته از مودیان می باشد کافی است با وکلای مالیاتی ما در ارتباط باشید تا ما شما را در احقاق حقوق مالیتان یاری کنیم.
نحوه پرداخت مالیات سکه برای خریداران بیش از 200 سکه
افرادی که طی سال 97 بیش از 200 سکه خریداری کرده‌اند، باید اطلاعات خریدوفروش سکه خود را در اظهارنامه مالیاتی خود قید کنند. اگر این اشخاص در سازمان امور مالیاتی دارای پرونده باشند، باید اطلاعات مربوط به خرید سکه خود را در کنار دیگر اطلاعات خود در اظهارنامه مالیاتی خود وارد کنند. درصورتی‌که این افراد در سازمان امور مالیاتی پرونده مالیاتی نداشته باشند، باید تشکیل پرونده داده و اطلاعات درآمدی خود ازجمله اطلاعات مربوط به خریدوفروش سکه را در اظهارنامه مالیاتی خود وارد کنند.
روند دادرسی مالیاتی سکه برای خریداران 21 تا 200 سکه
همان‌طور که گفته شد، پس از ثبت‌نام در سایت سازمان امور مالیاتی، قبض مالیاتی خود را دریافت می‌کنید. در این میان ممکن است میان آنچه شما ابراز کرده‌اید با آنچه سازمان امور مالیاتی در مورد شما درباره خرید سکه ادعا می‌کند تفاوت وجود داشته باشد. در این صورت باید مدارک مستدل خود در مورد تعداد سکه خریداری‌شده را با خود همراه کرده و به اداره امور مالیاتی مربوطه مراجعه کنید و درخواست تجدیدنظر و بررسی مجدد کنید. ازاینجا پرونده شما همچون دیگر پرونده‌های مالیاتی باید مراحل دادرسی مالیاتی را طی کند.
درعین‌حال شما این حق را دارید که مالیات سکه خود را به‌صورت اقساطی پرداخت کنید که این مهم هنگام دریافت قبض مالیات قابل‌اعمال است.
روند دادرسی مالیاتی سکه برای خریداران بیش از 200 سکه
مؤدیانی که در سال 97 بیش از 200 سکه خریداری کرده‌اند باید نکاتی را مدنظر داشته باشند. درصورتی‌که مؤدی در زمان مقرر اقدام به پر کردن اظهارنامه مالیاتی و یا ارسال اسناد مربوط به واگذاری و یا فروش سکه‌های خود به سازمان امور مالیاتی نکند، تفاوت قیمت خرید سکه از بانک مرکزی با قیمت روز دریافت سکه‌ها محاسبه و به‌عنوان درآمد در پرونده مالیاتی مؤدی درج شده و مبنای دریافت مالیات قرار می‌گیرد.این افراد باید منظر اعمال ضرایب بالا در محاسبه میزان مالیات و نیز جریمه 30 درصدی عدم تسلیم اظهارنامه که غیر قابل بخشش است باشند .
نکته بسیار مهم دیگر این است که اسامی این افراد از طریق بانک مرکزی در اختیار سازمان امور مالیاتی قرارگرفته است و سازمان امور مالیاتی برای تشخیص میزان درآمد دقیق این افراد، تراکنش‌های بانکی آن‌ها را نیز رصد می‌کند و درنهایت با بررسی اسناد ارائه‌شده توسط مؤدی برگ تشخیص را صادر می‌کند.
درصورتی‌که به مالیات تعیین‌شده توسط سازمان امور مالیاتی اعتراض داشته باشید، باید همچون دیگر مؤدیان به اداره امور مالیاتی خود مراجعه ودر هیاتهای مالیاتی اقدام به پیگیری پرونده مالیاتی خود کنید.

بسیاری از خریداران سکه از سال 97 چشم امیدشان به رای دیوان عدالت اداری و  ابطال دستورالعمل شماره ۵۰۷/۹۸/۲۰۰ مورخ ۱۲/۳/۱۳۹۸ و دستورالعمل شماره ۵۱۱/۹۸/۲۰۰ مورخ ۲۹/۳/۱۳۹۸ سازمان امور مالیاتی کشور صادره در خصوص سکه بود لیکن  دادنامه شماره: ۲۰۴۴ الی ۹۸۰۹۹۷۰۹۰۶۰۱۱۰۷۵هیات تخصصی مالیاتی ، بانکی دیوان عدالت اداری مورخ  شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ امیدواری خریداران سکه را نقش بر آب کرد. لیکن مطابق رای صادره ان دسته از خریداران سکه که تا کنون سکه های خود را نفروخته اند می توانند در هیاتهای حل اختلاف موضوع را مطرح نموده و در صورتیکه برگ تشخیص به ضرر آنها صادر گردیده باشد به ان اعتراض نمایند .

بی‌شک اگر جزو خریداران عمده سکه از سوی بانک مرکزی بوده باشید، رقم مالیاتی شما نیز بالا خواهد بود. درهرصورت عدم شناخت شما از قوانین مالیاتی و عدم تجربه شما در حضور در محافل مالیاتی و مواجهه با کارشناسان و ممیزان سازمان امور مالیاتی، ضریب موفقیت شما در دادرسی مالیاتی سکه را بسیار پایین می‌آورد.
بهترین و منطقی‌ترین راه برای دادرسی مالیاتی سکه، سپردن پرونده خود به وکلای مالیاتی‌ای است که تجربه بالایی در دادرسی مالیاتی دارند. مجموعه دفتر حقوقی سیده نسیم سلطانی ، با بهره‌گیری از وکلا ومشاوران مالیاتی کارآزموده و متخصص، آماده رسیدگی به پرونده‌های مالیاتی مؤدیان مالیات بر سکه است. همین حالا با ما تماس بگیرید و با سپردن پرونده مالیاتی خود به ما، با خیالی آسوده کسب‌وکار خود را مدیریت کنید.

به ما امتیاز دهید