326بازدید

قرارداد جعاله یکی از پرکاربرد ترین قرارداد ها می باشد کاربرد این قرارداد در جایی است که شما قصد دارید انجام کاری را بر عهده شخصی با شرایط و ضوابط خاصی واگذار نمایید در این حالت قالب پیش بینی شده توسط قانونگذار قراردادی تحت عنوان قرارداد جعاله می باشد.

در مفهوم جعاله باید گفت جعاله عقدی است که در آن شخص متعهد می شود چنانچه شخص دیگری اعم از اینکه آن شخص معین باشد یا غیر معین آن عمل را انجام دهد یک اجرت معلوم و مشخص در مقابل آن عمل بپردازد.

جالب است بدانید انجام قرارداد هایی از قبیل خرید اضافه تراکم، اخذ جواز ساختمان و ….، از جمله اموری است که تحت عنوان قرارداد جعاله می توان منعقد نمود.

در این عقد شخصی که ملتزم یا متعهد به پرداخت اجرت می باشد (جاعل) نام دارد و طرف دیگر که در مقابل اجرت عمل را انجام می دهد عامل و اجرت، جعل نام دارد لازم است بدانید این عقد جزء عقود جایز می باشد  یعنی تا زمانی که عمل به اتمام نرسیده است (موضوع قرارداد انجام نشده است) هریک از طرفین می توانند از قرارداد رجوع کنند لذا اگر برای طرفین موضوع اهمیت داشته و مبلغ قرارداد بالا باشد می توان در ضمن یک عقذ لازم، حق عزل و رجوع از قرارداد را تا پایان مدت از طرفین قرارداد سلب نمود.

برای انجام اعمالی که از نظر قانون نامشروع تلقی می شوند یا اعمالی که غیر عقلایی می باشد چنانچه قراردادی تحت عنوان قراداد جعاله منعقد گردد آن قرارداد به حکم قانون باطل است و بر ان اثری مترتب نخواد شد، نکته مهم در این قرارداد آن است که پس از انجام موضوع، عامل مستحق دریافت جعل (اجرت) می باشد و آنچه که به واسطه این قرارداد به دست عامل می رسد در دست عامل امانت محسوب می شود و متعهد به تحویل آن به جاعل می باشد.

چنانچه در زمینه تنظیم قراردادهای جعاله نیاز به مشاوره داشتید می توانید با دفتر وکالت سیده نسیم سلطانی حسینی تماس گرفته و از خدمات حقوقی و تخصصی ما در زمینه تنظیم قراردادها توسط وکلای متخصص در امور قراردادها استفاده نمایید.

به ما امتیاز دهید